تبلیغات تعاملی اینبار در محیط واقعی (OOH Interactive Advertising)

تبلیغات تعاملی شیوه ای از تبلیغات است که در آن مخاطب درگیر تبلیغ می شود، یعنی برخلاف تبلیغات سنتی، فقط آن را مشاهده نمی کند.

خب حالا بریم سراغ محیط واقعی:

این نوع تبلیغات، در ابتدا در فضای آنلاین شکل گرفت و معمولا به صورت بازی هایی بر روی گوشی مخاطبان نمایش داده می شد. مخاطب با انجام بازی طراحی و ترکیب شده با تبلیغ، در نهایت، امتیازی دریافت می کرد. اما اینجا صحبت از فضای آنلاین نیست. بلکه منظور، تبلیغات تعاملی در محیط واقعی یا همون آفلاین خودمونه، مثلا داخل خیابون یا پاساژهای بزرگ یا ... .

به این منظور، شرکت تبلیغ کننده در حین درگیر کردن مخاطب، اورا ترغیب می کند تا کاری را انجام دهد. مثلا به جایی نگاه کند، جمله یا کلمه ای را حرف بزند، دست خود را حرکت دهد و یا هر کار دیگه ای.

اما این کار واقعا برای مخاطبان جذاب است؟

نکته ی مهم اینجاست که، تبلیغ کننده مخاطبان را مجبور به انجام کاری نمی کند (کاری که در نوع های دیگر تبلیغات آن را دیده ایم)، بلکه آنقدر خلاقیت این نوع تبلیغات زیاد است که مخاطب خود در آن شرکت می کند. به دلیل دو طرفه بودن ارتباط تبلیغ کننده و مخاطب در این نوع تبلیغات، تبلیغ و برند مورد نظر در ذهن مخاطب باقی می ماند. این نوع از تبلیغات، بهترین فرم، برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مخاطب و تبلیغ کننده است.

1- در تصویر زیر بیلبوردی را می بینید که به مناسبت روز جهانی زن نصب شده است و پیام آن توقف خشونت علیه زنان است. در کنار این بیلبورد دستگاه تشخیص چهره نصب شده است که وقتی فردی به آن نگاه می کند جای زخم ها بر روی صورت زن برطرف شده و بهبود می یابد و به خوبی می تواند توجه افراد را به خود جلب کند.نمونه تبلیغات تعاملی

2- در تصویر زیر کیوسک تبلیغاتی ای را مشاهده می کنید که از مخاطبان می خواهد، در ازای دریافت یک نوشابه ی بدون گاز کوکاکولا، با صدای بلند بگویند: "YES". با فریاد زدن شخص در مقابل این تبلیغ، توجه سایر مخاطبان نیز جلب می شود و شاهد دریافت نوشابه توسط شخص خواهند بود که خود باعث کنجکاوی آن ها برای امتحان کردن این کیوسک باشند.نمونه تبلیغات تعاملی

3- تصویر زیر کیوسک تبلیغاتی ای را نشان می دهد که برای حمایت از بیماران سرطانی نصب شده است. در این کیوسک مخاطبان می توانند مقدار پول مشخصی را از طریق کارت بانکی خود برای اعلام حمایت خود پرداخت کنند. نکته ای که در این استند باعث افزایش انگیزه ی مخاطبان در پرداخت هزینه می شود این است که به مرور زمان این توده ی سرطانی بزرگ می شود. مخاطبان با پرداخت هزینه باعث کوچک شدن این توده و جلوگیری از مرگ یک بیمار سرطانی می شوند.نمونه تبلیغات تعاملی

4- شاید اولین نوع تبلیغاتی که با شنیدن تبلیغات تعاملی به ذهنمان می آید، تعامل از طریق LCDهای تاچ می باشد. در تصویر زیر، کیوسکی را مشاهده می کنید که مخاطبان ابتدا پازل را کامل می کند و سپس یک عکس سلفی با آن می گیرد. بعد از آن با انتشار دادن عکس خود در اینستاگرام و استفاده از هشتگ برند تبلیغ کننده، کد تخفیفی برای خرید دریافت می کند.نمونه تبلیغات تعاملی

شاید تا همینجا برایتان جالب بوده باشد که، این نوع تبلیغات چقدر می تواند خلاقیت و تنوع داشته باشد. تنها گزینه ی مهم در بین مثال های بالا، ادغام تکنولوژی و تبلیغات است که مانند سایر کسب و کار ها، تبلیغات نیز از این قافله عقب نمانده است.

ادغام تکنولوژی و تبلیغات، در محیط واقعی، خیلی هم دور از ذهن نیست.

همانطور که می دانیم، هدف اصلی تبلیغات در اولین گام، جذب مخاطبان است. ادغام تکنولوژی و تبلیغات، علاوه بر جدید و هیجان انگیز بودن برای مخاطبان، فرصتی جدید برای آژانس های تبلیغاتی است که خود را از تبلیغات سنتی و تکراری جدا کنند.